Krzesła obrotowe zdecydowanie ugruntowały swoją pozycję jako ulubiony rodzaj siedziska nie tylko w pracy biurowej, lecz także jako mebel do codziennego użytku domowego. Tajemnica ich sukcesu zdaje się jasna; łączą w sobie styl, funkcjonalność i ergonomię, a więc trzy podstawowe elementy docenianie przez użytkowników krzeseł. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem krzesła obrotowego, poniżej wymieniamy podstawowe cechy tego typu krzesła biurowego oraz przedstawiamy warianty dostępne na rynku i w sklepie Krzesła Biurowe Pro.
Krzesła obrotowe są nazywane w ten sposób, gdyż ich siedzisko pozwala na obrót o 360 stopni wokół własnej osi. Oś krzesła obrotowego stanowi cylinder podstawy, który zawiera także tłok umożliwiający regulację wysokości siedziska. Ruch obrotowy pozwala na większą swobodę ruchów użytkownika, umożliwiając m.in.:
- Pracę przy dwóch stołach komputerowych lub niezależnych biurkach, w łatwy sposób poruszając się pomiędzy blatami, na co pozwalają również kółka krzesła biurowego.
- Wejście na stanowisko pracy lub wyjście z niego (umieszczenie nóg pod blatem lub wyjęcie nich spod niego) bez konieczności przesuwania krzesła.
- Zmiana pozycji ciała i skierowanie wzroku na współpracowników lub na osoby wchodzące do pomieszczenia, pozwalająca poprawić jakość komunikacji interpersonalnej.
Podstawowe cechy krzeseł obrotowych
Jak można zaobserwować na podstawie naszego katalogu obrotowych krzeseł biurowych, wszystkie modele tego typu mają szereg cech wspólnych. Pośród najważniejszych należy wymienić:
- Kółka: ten podstawowy element krzesła obrotowego pozwala uzupełnić ruch w osi podstawy o możliwość przemieszczania się po podłodze. Brak kółek lub nieprawidłowo dobrane kółka uniemożliwiają płynną jazdę i skutkują powstawaniem zarysowań. Kółka do krzeseł biurowych powleczone gumą zapobiegają uszkodzeniom podłóg twardych takich jak parkiety.
- Gruba wyściółka siedziska: krzesła obrotowe zostały stworzone do użytkowania biurowego lub w domu do pracy i nauki (korzystania z komputera, odrabiania lekcji itp.), więc muszą być wygodne nawet przy wielogodzinnym użytkowaniu. Większość modeli jest zatwierdzona do użytku przez 4 lub 8 godzin dziennie.
- Podłokietniki: ich obecność w krzesłach obrotowych pozwala przyjąć bardziej naturalną pozycję, szczególnie podczas pracy na komputerze. Dzięki nim dłonie spoczywają bez wysiłku ma klawiaturze i mogą poruszać się bez obciążania stawów, zdejmując napięcie z barków, ramion i przedramion.
- Regulacja wysokości: oś obrotu siedziska pokrywa się z cylindrem podstawy krzesła, który zazwyczaj wyposażony jest w sprężynę gazową lub tłok hydrauliczny umożliwiający regulację wysokości siedziska i dostosowanie krzesła biurowego do wysokości blatu i wzrostu użytkownika.
Warianty lub rodzaje krzeseł obrotowych
Chociaż kategoria obrotowych krzeseł biurowych jest bardzo szeroka, obejmując prawie wszystkie modele dostępne na rynku, takie jak fotele biurowe XXL czy krzesła ergonomiczne, istnieje kilka typów krzeseł obrotowych zasługujących na wyszczególnienie. Najciekawsze naszym zdaniem warianty to:
- Z oparciem siatkowym lub wyściełanym. Chociaż prawie wszystkie krzesła obrotowe mają grubo wyściełane siedziska umożliwiające wielogodzinne użytkowanie, nie zawsze to samo dotyczy oparć. Niektóre modele posiadają wyściełane oparcia, jednak inne mają oparcie z siatki oddychającej, która również zapewnia duży komfort, będąc jednocześnie bardziej przewiewna w gorące dni.
- Z zagłówkiem lub bez. Większość modeli w naszym katalogu krzeseł obrotowych nie posiada zagłówka, jednak jest to element często wyłącznie estetyczny, innym razem spełniający funkcje ergonomiczne. W przypadku foteli gamingowych spełnia obie funkcje, wspierając głowę i nadając krzesłu sportowy wygląd, przypominający siedzenia samochodów rajdowych lub Formuły 1.
- Podłokietniki składane lub stałe. W większości modeli krzeseł obrotowych podłokietniki zostały zamontowane na stałe, jednak istnieją także modele posiadające składane podłokietniki umożliwiające większą swobodę ruchów i lepsze dopasowanie. Niektóre z tych podłokietników są również wyściełane, dając dodatkowy komfort użytkowania.
- Regulowane oparcie. Chociaż regulowana wysokość siedziska jest standardem w obrotowych krzesłach biurowych, regulacja oparcia jest rzadziej spotykaną funkcją. Uważa się, że do pracy przy komputerze najodpowiedniejsze jest oparcie ustawione pod kątem 90 stopni lub większym. Niektóre modele posiadają regulację nachylenia oparcia, umożliwiając ustawienie oparcia pod kątem rozwartym, idealnym do wypoczynku lub oglądania filmów.
Kolorystyka krzeseł obrotowych
Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie krzesła obrotowego, jest jego design i kolorystyka. Każdy model bywa dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, chociaż te są najpopularniejsze:
- Czarny jest bez wątpienia najpopularniejszym kolorem pośród wszystkich modeli krzeseł obrotowych. W czerni doskonale prezentują się modele ze skóry syntetycznej, reprezentując klasykę i elegancję. Jednocześnie jest to kolor dyskretny, na którym słabo widać zabrudzenia.
- Biały to kolor równie elegancki co czerń, pasujący do jasnego wystroju i dobrze naświetlonych pomieszczeń. W bieli zazwyczaj spotykamy krzesła biurowe w całości wyściełane i tapicerowane ekoskórą.
- Inne neutralne odcienie, przede wszystkim szary, mają tę zaletę, że pasują niemal do każdego wystroju, nie narzucają się, ani nie dominują nad wystrojem.
- Żywe kolory nie są najpopularniejszym wyborem, być może za wyjątkiem foteli gamingowych, które cechuje bardziej agresywna, sportowa estetyka. Mimo to istnieją modele ze wstawkami w żywych barwach lub w całości kolorowe, także w odcieniach o dużej intensywności.